Japonská móda

GANGURO

16. března 2009 v 15:57
Ganguro, doslova "černý obličej" je trend japonské módy mezi spoustou japonských dívek, který dosáhl vrcholu popularity od konce 90.let. Výchozí look se skládá ze zesvětlovaných vlasů přibližující se k barvě bílé, výrazného opálení, spojení bílých a černých linek na oči, umělých řas, bot na platformě (většinou sandály nebo kozačky) a outfitů v jasných, světlých barvách. Pro "Ganguro Gal" look jsou také typické mobily pokryté "purikura" samolepkami, tie-dyed sarongs, minisukně, sponky s ibiškem, spousta náramků, prstenů a náhrdelníků.

Často se stává, že lidé zaměňují význam Ganguro na Ganguru což znamená blackface, rasistická kultura na počátku 90.let v Americe.


HIMEGYARU

15. března 2009 v 13:36
GAL princeznovský styl je charakteristický růžovým make-upem a dlouhými řasami stejně jako buď opálenou nebo velmi světlou pokožkou. Obrovský účes - "beehive" je prakticky uniformou. Himegyaru nosí věci od Liz Lisa, protože tahle značka vyjadřuje jejich styl. Časté jsou kožešiny a drahé látky stejně jako krajky a samet. Vysoké podpatky jsou nutností, ale také kabelka nejlépe bílá, černá nebo růžová. Zvířecí motivy, také bižuterie, růže, orchideje a ostatní květiny, perly, zdobené medailonky a výšivkové vzory na nehtech jsou velkým trendem.

Vlasy jsou vyčesané nahoru a zvlněné s pevnými kurdlinkami vzadu. Barva vlasů je karamelová, černá nebo tmavě hnědá. Zřídka jsou vlasy obarvené na bílo a nikdy na nepřirozenou barvu. Některé Himegyaru girls mohou být podobné Oneegyaru.

n254_big.jpg picture by murasku


Cosplay - japonský styl oblékání

14. března 2009 v 13:00
Cosplay, nebo-li kontrakce anglického slova "kroj" a "hrát". Je to japonský styl oblékání, který zahrnuje prvky:
manga
anime
tokusatsu
video hry
japonské živé scény z TV show
fantasy film
japonské popové skupiny
Takže zjednodušeně řečenou, ty co se oblékají ve stylu cosplay nosí na sobě kostým.
V Japonsku je cosplay velmi oblíbený styl. Mladí Japonci si vytvářejí svě vlastní kostými a přihlašují se s nimi do soutěží, chodí na různé srazy a své fotografie zveřejňují na internetu.
Cosplay world:
Cosplay je možno vidět na různých veřejných akcích, například ve videohernách, nočních klubech, zábavných parcích, v Harajuku v Tokiu, ...
Dokonce v r.1998 v okrsku Akihabara v Tokiu speciálně pro tyto fanoušky vzniklo velké množství restaurací, kaváren, které se specializovali pouze na klientelu cosplay. Servírky v těchto zařízeních nosí slušivé kostýmky z anime (kostým "služka" je nejvíce populární). Tyto kavárny získaly pojmenování "Maid caffe".
Nejvýznamější akcí pro fanoušky cosplay je akce s názvem: Comiket (dojinshi trh). Konná se v létě a na podzim a láká zejména příznivce manga otaku a mnoho tisíc cosplayers, kteří se shromaždují na střeše výstavního centra.

Cosplay trendy:
Nedávný rozvoj cosplay trendů dosáhl i toho, že se japonští fanoušci stylu nedrží už jen japonských trendů, ale rozvíjí se tzv. NE-japonské trendy. Inspiraci našli ve filmech jako jsou například:
Matrix
Star Wars
Pan Prstenu
Harry Potter (Draco Malfoj je asi nejpopulárnější postava)
Cosplay a sexuální průmysl:
Kostými cosplay se často využívají sexuální účely. Například školačka nosí kostým před nebo během sexu, což se pak nazývá seifuku cosplay. A mnoho japonců miluje hotely, kde nabízejí kostýmy pronájem.
V japonské sexuálním průmyslu jsou sex kluby, které se specializují na sexuální cosplay. Jsou oblíbené kostýmy → školaček, zdravotních sester, policajtek, atd.
Mezinárodní cosplay:
Cosplay se šíří i do jiných částí Asie dokonce i po celém světě.
Cosplay ve Spojených státech a Evropě liší od japonské cosplay kultury v některých bodech. Cosplay Star Trek, Star Wars, ostatní sci-fi světy, renesanční-era znaky, historické (např. občanské války, různých bitev), zejména sci-fi, jsou daleko více populární na Západě než v Japonsku. Případně, některé kostýmy, na které by mohlo být pohlíženo jako na vulgární(jako nacistické uniformy) může být viděno jen na akcích v Japonsku.

Západní cosplayers jsou stereotypické až nevhodné. Znaky, které kostými mají se snaží napodobit ty originální z Japonska, ale někdy až vtipné, co některý Američan či Evropan splodí:). Problémy s cosplay anime a manga znaky je ten, že tyto znaky obecně nemají tělesné proporce, takže se dají jen velmi nesnadno napodobot(např. neuvěřitelně dlouhé nohy, velké svaly nebo obří ňadra), a pak nastává debata mezi fanoušky o tom, zda-li jsou znaky důležité.

Tady ještě máte zdroj, podle kterýho jsem to psala.

GOTHIC

11. března 2009 v 15:30
Jedním z podstylů Harajuku se taky Gothic (Gothic Lolita, Gothic Maid,...). Je to velmi podobné gothic stylu, jaký známe u nás, černé barvy atd.
DECORA

7. března 2009 v 15:00
Decora, někdy nazývaná také Fruits Fashion, je jedním z druhů Harajuku stylu. Hlavním prvkem Decory je růžová, červená, žlutá, modrá a bílá, vlastně veškeré barvy, které vás napadnou. V Decory jsou také velmi důležité doplňky! Je to ten nejveselejší a zároveň nejtrhlejší styl oblékání J Je to spíše styl ne styl, zkrátka si noste, co chcete a jste DECORA.


KOGALS

5. března 2009 v 16:00
Kogals, to je subkultura mladých žen a dívek v japonských městech. Svou volnost vyjadřují pomocí módy, muziky a společenské aktivity, tím jsou charakteristické. Kogal "look" je hodně spojený s opálenou Callifornskou dívkou a podobá se mu i po jazykové stránce. Obě subkultury mají nepůvodní kompletní útvar slangových výrazů jako např. "ko-gyaru-go". Kogal girls nejsou spojené s ganguro subkulturou, i když jsou si tyto dva styly podobné.

Kogals jsou známé nosením minisukní, bot na platformě, nánosu make-upu, obarvených vlasů, velmi často na blond, a stylových doplňků. Školní uniformu tvoří sukně, vytažená velmi vysoko a doplněná podkolenkami.

LOLITA

4. března 2009 v 12:00
Lolita může vypadat jako porcelánová panenka, dívka z 19. století, Alenka v říši divů, čarodějka, francouzská služebná, holčička se širokou sukýnkou a pruhovanýma podkolenkama co zrovna líže lízátko.
Lolita šaty jsou hlavně roztomilé, mají spoustu volánků a kraječek. Hlavním znakem je velmi široká sukně, která sahá ke kolenům. Pod sukní se nosí bohatá spodnička.
Lolita se občas vyskytuje v japonských seriálech a filmech, např.: Chobits, Petite Cosette, Candy Candy,…
Tím to stylem se proslavil jap. kytarista Mana, jelikož v lolita šatech chodí. Má dokonalý vkus a pokaždé vypadá naprosto perfektně. Všechny lolitky ho velice obdivují. Jeho osobitý styl se jmenuje Elegant Gothic Lolita.
"Lolita není jen móda, je to životní styl." - to tvrdí dívky ze všech končin světa, které v těchto krásných šatech chodí každý den třeba i do školy.

Lolita (L) and Goth Lolita (R) Harajuku girls


Různé styly Kimon

28. června 2008 v 10:39

Styly

Kimona se liší od extrémně formálních až po běžná. Úroveň formálnosti u ženských kimon je obvykle určena vzorem, látkou a barvou. Mladé ženy nosí kimono s delšími rukávy značící že jsou svobodné a jejich kimona bývají propracovanější než jednoduchá formální kimona pro starší ženy. Mužská kimona mají většinou stejný střih a jsou obvykle v tlumených barvách. Formálnost je také určována typem a barvou doplňků, látkou, počtem nebo absencí kamon (rodinné znaky) - 5 znaků značí extrémní formálnost. Hedvábí je nejvhodnějším a nejformálnějším materiálem. Kimona šitá z bavlny nebo polyesteru jsou neformální.

Kurotomesode

černé kimono se vzorem pouze pod úrovní pasu. Kurotomesode je nejformálnější kimono pro vdané ženy. Často je nosí matky nevěsty a ženicha na svatbách. Kurotomesode mají většinou pět rodových znaků kamon vytištěných na rukávech, hrudi a zádech kimona.

Furisode

furisode doslova znamená vlající rukávy - rukávy furisode jsou obvykle dlouhé 100 - 106 cm. Furisode je nejformálnější kimono pro svobodné ženy, s barevným vzorem po celém povrchu roucha. Obvykle se nosí při svátku dospělosti , promoci, nebo je nosí svobodné příbuzné nevěsty a ženicha při svatební hostině.

Irotomesode

jednobarevné kimono se vzorem pouze pod úrovní pasu. Irotomesode je o něco méně formální než kurotomesode. Nosí je vdané ženy, často blízké příbuzné nevěsty a ženicha na svatbě. Irotomesode může mít tři až pět kamon.

Hómongi

doslovně znamená oblečení na návštěvy. Je charakteristické vzorem který přechází přes ramena, lemy a rukávy. Hómongi má o něco vyšší postavení než jeho blízký příbuzný Cukesage. Hómongi mohou nosit svobodné i vdané ženy, často je nosí přítelkyně nevěsty s ženicha na svatbě, nebo na recepcích. Může být nošeno i při formálních večírcích.

Cukesage

má jednodušší vzor který pokrývá menší plochu - většinou pod úrovní pasu - než formálnější Hómongi. Mohou je nosit i vdané ženy.

Iromudži

jednobarevné kimono, které mohou nosit svobodné i vdané ženy. Nejčastěji se nosí při čajových obřadech. Barvené hedvábí může mít vzor (rinzu, podobné žakardu), ale nemá žádné barevně odlišné vzorování.

Komon

"jemný vzor". Jsou to kimona s jemným pravidelným vzorem na celém rouchu. Tento styl kimona je neformální, kombinuje se nejčastěji s neformálním obi neboli nagoja obi. Používá se na běžné "vycházkové" nošení a mohou ho nosit svobodné i vdané ženy.

Edo Komon

je typ kimona komon charakteristický drobnými tečkami v hustém vzoru, který tvoří větší obrazce. Technika barvení Edo komon pochází od samurajů z období Edo. Kimono s tímto vzorem je na stejné úrovni jako iromudži a pokud má kamon, může být nošeno jako oblečení na návštěvy (ekvivalent cukesage nebo hómongi)

Učikake

Učikake je velmi formální kimono, které nosí jen nevěsty, nebo tanečnice či herci při uměleckých vystoupeních. Učikake je obvykle bohatě zdobené a nosí se přes vlastní kimono a obi jako plášť. Proto se přes ně obi nikdy neváže. Mělo by se táhnout po zemi, proto je jeho spodní lem zatížený vycpáním. Učikake nevěsty může být buď úplně bílé, nebo naopak velmi barevné - častá základní barva je červená.
White Uchikake

Susohiki / Hikizuri

Susohiki nejčastěji nosí gejší nebo tanečnice při vystoupeních tradičního japonského tance. Oproti normálnímu kimonu je poměrně dlouhé, protože by se mělo vléct po podlaze. Susohiki doslova znamená "vléct spodní lem". Běžné kimono pro ženu je dlouhé přibližně 1,5-1,6 m, susohiki může měřit až 2 m. Gejší a maiko proto nosí při chůzi venku sukni přizvednutou, čímž také mohou ukázat své krásné "spodničky" nagadžuban.

Kimona galerie

20. června 2008 v 8:00
Zbytek najdete pod perexem ^_^

Kimona

12. června 2008 v 8:00

Kimono

Kimono je tradiční japonský oděv. Původně slovo kimono označovalo všechny typy oblečení, ale později se začalo používat pro zvláštní typ tradičního plně dlouhého roucha. Originální a přesný název by měl být wafuku (doslovný překlad "oblečení japonského stylu").
Kimona jsou rovně střižená roucha tvaru T sahající po kotníky, s límcem a širokými, plně dlouhými rukávy. Kimona se váží kolem těla, vždy levou stranou přes pravou (výjimkou je pouze oblékání mrtvého při pohřbu) a upevněná širokým pásem nazývaným obi, který je obvykle vázán vzadu. Kimona se většinou nosí s tradiční obuví (především s dřeváky geta nebo sandály zóri) a "ponožkami" s odděleným palcem - tabi.
Dnes kimono nosí především ženy, a při zvláštních příležitostech. Tradičně nosí svobodné ženy při zvláštních příležitostech kimono nazývané furisode, které má rukávy až k zemi. Už jen velmi málo žen, hlavně starších, a ještě méně mužů nosí kimono jako běžné oblečení. Tradiční japonské oblečení rovněž nosí muži a ženy určitých tradičních povolání jako jsou např. šintoističtí a buddhističtí kněží, šintoistické kněžky miko a gejši a osoby věnující se tradičním uměním (čajový obřad, ikebana, kaligrafie ap). Japonci si často oblékají kimono i při zvláštních a formálních příležitostech (svatbách, pohřbech, promocích…). Zvláštní druhy kimon pak nosí ženy i muži při určitých druzích sportu, jako je např. kendó. Profesionální zápasníci sumo jsou často vídáni v kimonech, protože je u nich vyžadováno nošení tradičního japonského oblečení, kdykoliv se objeví na veřejnosti.
Nadšenci pro kimona mohou také v Japonsku navštěvovat lekce jak oblékat a nosit kimono. Hodiny se týkají vybírání vzorů a látek odpovídajících ročnímu období a příležitosti, sladění spodních dílů kimona a doplňků, vrstvení spodních dílů kimona podle přesného významu, výběr a vázání obi a další témata. Existují i kluby zaměřené na kulturu kimona jako Kimono de Ginza.
Materiály
Kimona pro muže jsou dostupná v různých velikostech, ale kimona pro ženy jsou typicky stejně velká a jsou přizpůsobována různým rozměrům těla zahýbáním a skládáním. Ideálně ušité kimono má rukávy končící u zápěstí, když jsou ruce spuštěné. Mužské kimono by mělo být o něco delší než je mužova postava a přebytečná délka se v pase zapošívá. Ženské kimona je delší asi o 20 cm než postava jeho majitelky, aby bylo možné vytvořit ohašori - sklad, který je vidět pod obi.
Kimona jsou vyráběna z jednoho kusu látky zvaného tan. Jednotlivé kusy jsou přibližně 36 cm široké a 11,5 metru dlouhé (dostatečně pro kimono pro dospělého) a kimono se šije z celého kusu látky. Hotové kimono sestává ze čtyř hlavních pruhů látky: dva kryjí tělo a dva tvoří rukávy a další menší pruhy tvoří úzký přední díl a límec. V dřívějších dobách bylo při praní kimono obvykle rozpáráno na jednotlivé části, a poté opět ručně sešito. Díky tomu, že kusy látky zůstavají při výrobě kimona v celku, může být kimono bez problému přešito pro jiného člověka.
Části ženského kimona
Doura - vrchní podšívka
Eri - límec
Fuki - krycí lem
Furi - rukáv pod otvorem
rukávu
Maemigoro - hlavní přední díl
Mijacukuči - otvor pod rukávem
Okumi - přední vnitřní díl
Sode - rukáv
Sodeguči - otvor rukávu u zápěstí
Sodecuke - otvor rukávu u těla
Susomawaši - spodní podšívka
Tamoto - spuštěná část rukávu
Tomoeri - vnější límec
Uraeri - vnitřní límec
Uširomigoro - hlavní zadní díl
Cena
Kimona mohou být velmi drahá. Cena ženského kimona může snadno přesáhnout 10 000 US$. Kompletní šaty - kimono, spodní části, obi, vázanky, tabi, obuv a doplňky, může přesáhnout 20 000 US$. Jen samotné obi může stát několik tisíc dolarů. Přesto je ale většina kimon, která vlastní nadšenci nebo umělci zabývající se tradičním uměním mnohem levnější. Zruční lidé si šijí vlastní kimona a spodní díly podle standardních vzorů nebo "recyklováním" starých kimon. Levnější a strojově vyráběné látky mohou být náhradou za tradiční, ručně barvené hedvábí. V Japonsku jsou běžně k dostání i použitá kimona v různých cenových relacích. Má-li kupující štěstí, dá se v bazaru či na trhu se starožitnostmi sehnat poměrně kvalitní hedvábné kimono nebo brokátové obi za pouhých 2000 jenů (zhruba 300 Kč). Nová ženská obi ale většinou zůstávají nákladnou záležitostí, nezřídka bývají dražší než kimono samotné a na jejich výrobu je třeba zkušených odborníků. Mužská obi, i ta vyrobená z hedvábí, bývají většinou mnohem levnější, protože jsou užší, kratší a mnohem méně dekorativní než ta ženská.

Doplňky:

Kanzaši
jsou tradiční jehlice do vlasů, které nosí ženy ve složitých účesech, které často doplňují kimono. Tradiční materiály jsou stříbro či jiné kovy, někdy kombinované s látkou, dřevo, lak nebo želvovina. Dnes se však vyrábějí i kanzaši z plastu a jiných nových materiálů.

Kuši
je hřebínek do vlasů nošený v tradičním účesu. Tradiční materiály jsou stříbro, dřevo, lak nebo želvovina.
Kógai
je jiný typ tradiční jehlice do vlasů, dnes již používaný pouze zřídka. Na rozdíl od jehlice kanzaši je masivnější a oba konce jsou rozšířené. Tradičně se kombinuje se dvěma hřebínky kuši. Materiálem je želvovina nebo lakované dřevo.
 
 

Reklama